O konferenci
Konference SchooLink je vlajkovou akcí Domu zahraniční spolupráce pro oblast školního vzdělávání. Letošní ročník nese podtitul Mezinárodní projekty kvalitně a moderně. Program je cílen na podporu organizací zapojených do programu Erasmus+ a na zvyšování kvality realizovaných projektů. Věnovat se budeme tématům jako projektový management, finanční řízení, standardy kvality, umělá inteligence, realizace dlouhodobých mobilit nebo využití eTwinningu v projektech.
Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a česká národní agentura pro mezinárodní vzdělávání a výzkum. Jeho posláním je usnadňovat mezinárodní spolupráci ve vzdělávání a podporovat zapojení co nejširšího spektra jednotlivců i institucí do mezinárodních aktivit. Všem zájemcům poskytuje informační, poradenské a analytické služby.
Hlavní řečník
Bob Kartous
Bob Kartous je vysokoškolský pedagog a publicista. Dlouhodobě se zabývá inovacemi ve vzdělávání a problematikou dezinformací. Nyní vyvíjí vážnou hru Jdu do sebe na podporu duševního zdraví mladých lidí. Působí jako prorektor Vysoké školy ekonomie a managementu v Praze a jako poradce ministra školství Mikuláše Beka. Ve svém dřívějším působišti, think tanku EDUin, vytvořil koncept Auditu vzdělávacího systému v ČR. Publikuje v českých médiích a vystupuje jako řečník a moderátor. V roce 2019 vydal knihu No Future – Na parním stroji do virtuální reality, ke které píše pokračování. Je také spoluautorem knih 2036: Jak budeme žít za 20 let? a Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů. Vystudoval Pedagogickou fakultu a Fakultu sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně. Získal doktorát na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v Praze.
Rámcový program
Středa 30. srpna
10:00 | Registrace a káva |
11:00 – 11:10 | Úvodní slovo (Michal Uhl) |
11:10 – 11:15 | |
11:15 – 12:30 | |
12:30 – 14:00 | Oběd |
14:00 – 15:30 | Workshopy 1. kolo |
15:30 – 16:00 | Přestávka |
16:00 – 17:30 | Workshopy 2. kolo |
19:30 | Večeře s programem v Moravské galerii |
Čtvrtek 31. srpna
9:00 – 10:30 | |
10:30 – 11:00 | Přestávka |
11:00 – 12:30 | Workshopy 3.kolo |
12:30 – 13:00 | Shrnutí konference |
13:00 – 14:00 | Oběd |
Přehled workshopů (ve všech kolech budou probíhat stejné workshopy): |
|
Zahájení a plenární zasedání
Rozvoj sociálních a emočních dovedností dětí
Psychická pohoda významně přispívá ke zlepšování chování dětí i vzdělávacích výsledků a podporuje pozitivní klima. Čas, který věnujeme k její podpoře, k rozvoji socio-emočních dovedností a prevenci nevhodného chování se nám vrátí v podobě většího soustředění a motivace dětí. Společně si představíme jednoduché principy a efektivní opatření, která lze s dětmi uplatňovat průběžně a dlouhodobě.
Anna Kubíčková
Studuje doktorský program v oboru Speciální pedagogika na Karlově Univerzitě, kde realizuje projekt s názvem Speciálně pedagogická intervence v komplexní péči o duševní zdraví dětí. V roce 2019 se zúčastnila konference v Londýně na téma podpory žáků ze sociálně znevýhodněných oblastí. Absolvovala dvouměsíční stáž v Illinois (USA), kde se účastnila školení a konferencí týkajících se implementačního rámce Pozitivní podpory chování PBIS. V současné době působí v České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) jako členka expertního týmu a koordinátorka projektu Škola pomáhá ohroženým dětem. Aktivně působí na katedře speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
AI ve vzdělávání
Bohumil Kartous, Vysokoškolský pedagog a publicista
Dlouhodobě se zabývá inovacemi ve vzdělávání a problematikou dezinformací. Nyní vyvíjí vážnou hru Jdu do sebe na podporu duševního zdraví mladých lidí. Působí jako prorektor Vysoké školy ekonomie a managementu v Praze a jako poradce ministra školství Mikuláše Beka. Ve svém dřívějším působišti, think tanku EDUin, vytvořil koncept Auditu vzdělávacího systému v ČR. Publikuje v českých médiích a vystupuje jako řečník a moderátor.
Úvodní slovo
Michal Uhl, ředitel Domu zahraniční spolupráce (DZS)
Od roku 2016 se podílí na strategickém rozvoji Domu zahraniční spolupráce (DZS) – české národní agentury pro mezinárodní vzdělávání a výzkum. Nejprve působil na pozici náměstka ředitele a od roku 2022 pokračuje jako ředitel. Před příchodem do DZS pracoval jako analytik a konzultant pro oblast školství a sociální politiky na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a Úřadu vlády ČR, kde se věnoval především tématu občanské výchovy a rovnosti pohlaví.
Úvodní slovo
Václav Velčovský, MŠMT – vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF
Vrchní ředitel na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Od roku 2015 je náměstkem ministra na MŠMT ČR pro mezinárodní spolupráci, záležitosti Evropské unie a Evropské strukturální a investiční fondy. V minulosti působil na Ministerstvu vnitra ČR, kde byl odpovědný za mezinárodní záležitosti ve veřejné správě, a na Úřadu vlády ČR se zaměřením na reformu státní služby. Vystudoval český jazyk, literaturu a historii na Univerzitě Karlově v Praze, slavistiku na Univerzitě v Lipsku a pedagogiku na Univerzitě Karlově v Praze. Je autorem čtyř monografií a desítek vědeckých článků o historii česko-německých vztahů, jazykové politice a pedagogice.
Centralizované aktivity Erasmus+ (CZELO)
Jiří Kropáč
Vysokoškolský pedagog působící na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého. Tato fakulta se soustředí na přípravu učitelských i neučitelských oborů a rozvíjí kompetence učitele dle konceptu Učitel 21. Podílí se také na zlepšování a propojování teoreticko-praktických zkušeností u začínajících učitelů skrze Centrum inovací ve vzdělávání, které pomáhá studentům v začátcích kariéry ve školním prostředí. Jiří Kropáč se zaměřuje na profesní přípravu začínajících učitelů a akademických pracovníků, osvětu v oblasti kyberbezpečnosti a podporuje sociálně znevýhodněné. V roce 2021 vydal knihu Právní výzvy informačních technologií pro učitele 21. století.
Lucie Münchová
Absolvovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. Celý svůj profesní život se věnuje oblasti mezinárodní spolupráce ve vzdělávání. Od roku 2014 působí v Domě zahraniční spolupráce – nejprve více než 7 let v sektoru školního vzdělávání, od roku 2022 pak v kanceláři CZELO (Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu), kde se aktuálně věnuje centralizovaným aktivitám Erasmus+ a evropskému dění v oblasti vzdělávání.
Pavel Dlouhý
Působí jako zástupce ředitele na Gymnáziu Zlín – Lesní čtvrť, kde se mimo jiné věnuje již několik let přípravě, realizaci a řízení projektů. Od roku 2015 působí na škole jako koordinátor projektů programu Erasmus+ v projektech mobilit osob i partnerství pro spolupráci škol. V současnosti koordinuje projekty v rámci Akreditace Erasmus+, kterou škola získala v roce 2021. Řadu zkušeností má také z řízení projektů podpořených z operačních programů ČR a projektů přeshraniční spolupráce. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů matematika – fyzika.
Inspekce ve školách a nač jste se váhali zeptat?
Diskuzní fórum poskytne účastníkům reálný pohled na průběh inspekční činnosti v mateřské a základní škole. Jak se postavit ke stížnostem a podnětům ze strany žáků, zákonných zástupců i širší veřejnosti?
Zaměříme se na to, jak může hodnotící, kontrolní a podpůrná činnost České školní inspekce prospět zvyšování kvality vašich škol.
Dana Pražáková
Dana Pražáková je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Dizertaci obhájila v oboru didaktika matematiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Pedagogickou praxi získala jako učitelka na střední a jazykové škole. Patří k první generaci rodičů, kteří doma vzdělávali své děti, působila jako viceprezidentka Asociace pro domácí vzdělávání. V průběhu let se zapojila do řady projektů ke vzdělávací politice jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. Od roku 2009 působí ve státní správě, nejprve na MŠMT na pozici garanta pro regionální školství se zaměřením na ESF, od roku 2016 v ČŠI v kanceláři ústředního školního inspektora. Příležitostně se věnuje lektorské a výzkumné činnosti.
Hana Slaná
Hana Slaná je absolventkou Střední pedagogické školy v Přerově (učitelství pro mateřské školy) a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě (speciální pedagogika), následně vykonala státní rigorózní zkoušku v oboru speciální pedagogika. Pedagogickou praxi získala jako učitelka a následně ředitelka mateřské školy. Od roku 2007 působí v České školní inspekci, před jmenováním do současné funkce ředitelky Moravskoslezského inspektorátu pracovala jako školní inspektorka a zástupkyně ředitele inspektorátu. Příležitostně se věnuje lektorské činnosti a má zkušenosti i s dobrovolnickou činností zacílenou na děti a žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí.
eTwinning pro projekty ERA v předškolním vzdělávání a na 1. stupni
Během workshopu si představíme aktivity, které podporují online komunikaci a spolupráci a rozvíjejí cizojazyčné kompetence. Inspirujte se nápady pro přípravu výuky, která bude žáky bavit a vás vyvede ze zajeté rutiny. S pomocí eTwinningu propojíte inovativní výuku s naplňováním tematických plánů a najdete si spolehlivého partnera pro budoucí spolupráci na projektech Erasmus+.
Markéta Jurková
Na malotřídní škole vyučuje spojenou třídu 3. – 5. ročníku a věnuje se vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Účast v eTwinningu výrazně změnila její pedagogickou praxi a stala se každodenní součástí její práce. Projekty se zahraničními partnery jsou zdrojem inspirace a nových zkušeností, které motivují nejen žáky, ale i učitele k dalšímu vzdělávání a zlepšování jejich kompetencí a dovedností. Je držitelkou národní ceny eTwinningu a Evropské jazykové ceny Label.
eTwinning pro projekty ERA na 2. stupni
Během workshopu si představíme aktivity, které podporují online komunikaci a spolupráci a rozvíjejí cizojazyčné kompetence. Inspirujte se nápady pro přípravu výuky, která bude žáky bavit a vás vyvede ze zajeté rutiny. S pomocí eTwinningu propojíte inovativní výuku s naplňováním tematických plánů a najdete si spolehlivého partnera pro budoucí spolupráci na projektech Erasmus+.
Alena Jandlová
Učí na Obchodní akademii a VOŠE v Táboře a jako ambasadorka eTwinningu působí od roku 2008. Za posledních deset let společně se svými kolegy a studenty vytvořila eTwinningové projekty na témata týkající se historie, zeměpisu, fair trade, podnikatelského myšlení nebo vyprávění digitálních příběhů. Původní online spolupráci rozšířila i o pracovní setkání v rámci programu Erasmus+, která umožnila osobní kontakty a projektové aktivity přímo v partnerských školách.
eTwinning pro projekty ERA na gymnáziích
Během workshopu si představíme aktivity, které podporují online komunikaci a spolupráci a rozvíjejí cizojazyčné kompetence. Inspirujte se nápady pro přípravu výuky, která bude žáky bavit a vás vyvede ze zajeté rutiny. S pomocí eTwinningu propojíte inovativní výuku s naplňováním tematických plánů a najdete si spolehlivého partnera pro budoucí spolupráci na projektech Erasmus+.
Elena Tomanová
Učí na střední odborné škole angličtinu a studentskou firmu, projekty zařazuje do výuky od nepaměti, a tak je eTwinnerem od začátku existence tohoto programu. Podle Eleny je na střední škole práce na samostatných projektech s mezirodními partnery důležitá pro vytvoření budoucích pracovních návyků, a kromě toho je zábavná a inspirující. A eTwinning je nástrojem, který to umožňuje.
Neformální vzdělávání: doplňte si své portfolio příležitostí
Na workshopu vás seznámíme s nástroji, které nabízejí programy Erasmus+ mládež a Evropský sbor solidarity v rámci neformálního vzdělávání. Díky nim můžete doplnit či obohatit školní výuku i aktivity. Představíme vám mezinárodní příležitosti pro další vzdělávání pracovníků s mládeží a příležitosti krátkodobých mezinárodních mobilit pro mládež už od 13 let. Zjistíte také, jak můžete podpořit aktivní zapojení žáků do demokratických procesů a občanské společnosti, nebo jak pozvat zahraničního dobrovolníka na vaši školu.
Anežka Sechovcová
V Domě zahraniční spolupráce (DZS) pracuje od roku 2021. V rámci oddělení neformálního vzdělávání mládeže a sportu se věnuje administraci projektu DiscoverEU – jízda k začlenění. V současné době se zabývá také projektem Europe Goes Local, který propojuje mládež se samosprávami měst. K práci v DZS ji přivedlo studium Evropských studií na Univerzitě Karlově.
Vendula Hojková
V Domě zahraniční spolupráce pracuje od roku 2017 a má zkušenosti s formálním i s neformálním vzděláváním. Momentálně se věnuje administraci projektů v rámci Evropského sboru solidarity a organizaci národních i mezinárodních networkingových aktivit. Velkou inspirací pro ni bylo studium v Norsku v rámci programu Erasmus+.
Klára Chrenová
V týmu Evropského sboru solidarity působí od roku 2020, kde se věnuje správě solidárních a dobrovolnických projektů. Do Domu zahraniční spolupráce ji přivedla zkušenost s formálním a neformálním vzděláváním, kterému se v průběhu života věnovala v podobě dobrovolnických aktivit a doučováním předmětů. Na současné práci ji nejvíce baví možnost poznávat a podporovat tvorbu solidárních aktivit.
Jak na řízení projektu prakticky
Na workshopu se zaměříme na definování projektových cílů z hlediska účelu, výstupů a klíčových aktivit. Seznámíme vás s technikami a doporučeními pro stanovení cílů projektu a následně je ve skupinách otestujeme na praktických příkladech. Dále se budeme věnovat efektivnímu plnění zvolených cílů během realizace projektu a nabídneme tipy pro řešení neplánovaných událostí a změn.
Lukáš Melecký
Působí jako vysokoškolský pedagog, vědecký pracovník, lektor a projektový manažer. Je vedoucím katedry mezinárodních ekonomických vztahů Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Dlouhodobě spolupracuje s Národním orgánem pro koordinaci MMR ČR v oblasti vzdělávání zaměstnanců implementační struktury fondů EU a širokého spektra žadatelů a příjemců podpory z programů spolufinancovaných z fondů EU. V praktické rovině se dlouhodobě věnuje poradenské, konzultační, vzdělávací a lektorské činnosti v širokém spektru oblastí.
Zahraniční výjezdy učitelů: smlouva o učení
Plánujete vyslat své kolegy do zahraničí? Přemýšlíte, jak připravit náplň stáže, tak aby měla co největší přínos pro ně i pro rozvoj vaší školy? Na tomto workshopu se naučíte definovat výsledky učení pro mobility pracovníků v programu Erasmus+. Získáte praktické rady a tipy pro práci se smlouvou o učení, což je klíčový nástroj pro plánování a kvalitní realizaci zahraničních výjezdů.
Martina Kaňáková
Působí v Národním pedagogickém institutu ČR a řadu let se pohybuje v oblasti odborného vzdělávání a spolupráce škol a zaměstnavatelů. Během své více než dvacetileté kariéry se zapojila do několika národních systémových projektů a také vedla několik mezinárodních projektů. Třináct let je národní koordinátorkou expertní sítě ReferNet (síť o odborném vzdělávání řízená Cedefopem) a od roku 2016 působí v Národním referenčním bodu pro zajišťování kvality v odborném vzdělávání (NRP EQAVET CZ). Je také aktivní členkou národního VET týmu při Domu zahraniční spolupráce.
Finanční řízení projektů mobilit osob (KA1)
V tomto workshopu se zaměříme na pravidla spojená s finančním řízením projektů Erasmus+ (Klíčová akce 1 – mobility osob). Kolegové z Oddělení kontroly a finančního řízení projektů vás provedou povinnostmi, které v souvislosti s financemi v projektech máte, a vysvětlíme si, jaké jsou vaše povinnosti směrem k národní agentuře oproti povinnostem vycházejícím z lokální legislativy.
Daniel Bielczyk
Vystudoval ekonomii a projektové řízení na Vysoké škole ekonomické v Praze. Na oddělení kontroly a finančního řízení projektů působí více než dva roky a měl na starosti projekty typu KA101, KA121, KA122, KA201, KA205, KA210, KA220, KA226, KA227 a DiscoverEU. Dříve působil na Vysoké škole ekonomické v Praze a Vysoké škole CEVRO Institut.
Dana Vojtěchová
Od roku 2001 pracovala v evropském vzdělávacím programu Socratres, který tehdy administrovalo Centrum pro studium vysokého školství (CSVŠ), a měla na starost kontrolu projektů Comenius a Leonardo. V roce 2008 převzal tuto agendu Dům zahraniční spolupráce, kde je Dana součástí týmu Oddělení kontroly a finančního řízení projektů. Aktuálně spravuje finanční management projektů KA229, KA121, KA122 a KA101 v sektoru školního vzdělávání.
Jana Dvořáková
Je součástí oddělení kontroly a finančního řízení projektů od roku 2018, kdy se prvotně věnovala projektům neformálního vzdělávání. V současné době se věnuje projektům mobilit žáků a pracovníků v oblasti školního vzdělávání (KA122-SCH, KA121-SCH a KA101).
Příprava dlouhodobých mobilit žáků
Máte v plánu vysílat žáky na dlouhodobé mobility a nevíte si rady? Obáváte se toho, jak žáka poté začlenit zpět do výuky? Potřebujete inspiraci, jak získat vhodné partnery a zajistit vašim žákům výběr školy, která jim nejen zajistí výuku v souladu s jejich potřebami, ale také jim poskytne kvalitní zázemí? Poradíme vám, jak dlouhodobé mobility efektivně naplánovat a připravit, na co si dát pozor a jak žáka vhodně na zahraniční studijní pobyt připravit.
Aneta Svobodová
V Domě zahraniční spolupráce začala působit hned po absolvování studia anglické lingvistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se projektům Erasmus+ v sektoru školního vzdělávání, kde se denně setkává s tématem dlouhodobých individuálních mobilit a s koordinátory je diskutuje od vyhledávání partnerských škol až po zpětnou vazbu studentů.
Veronika Kubíčková
Vystudovala obor Mezinárodní studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V Domě zahraniční spolupráce pracuje od roku 2021 a věnuje se projektům Erasmus+ v sektoru školního vzdělávání.
Praktické informace
Místo konání konference
Hotel International Brno
Husova 16
Brno-střed
Účast na konferenci je zdarma. Protože je akce hrazena z veřejných prostředků, budeme každou registraci považovat za závaznou.
Hotel International Brno se nachází v centru města asi 10 minut chůze od hlavního nádraží a 20 minut chůze od autobusového nádraží. Náklady spojené s dopravou na konferenci účastníkům neproplácíme.
V limitované míře nabízíme bezplatné ubytování a možnost parkování v hotelu International Brno.
POŘADATEL
Dům zahraniční spolupráce
schoolink@dzs.cz
+420 221 850 100